We’d like to thank all of the talented Markham students from Kindergarten through to grade 12 for taking the time to put together such high-caliber and well-thought out submissions.

The contest received a total of 264 submissions!

View the 2021 Many Faces of Markham contest winners [PDF]

Artwork - Kindergarten

  • 1st Place - Emma Zheng, (Roy H. Crosby Public School)
  • 2nd Place – Aaron Au, Alexander Kam, Alissa Lee, Arteen Nejat, Ella Shum, Ellanie Logalakshan, Gabriel Ismail, Jane Li, Remy Chan, Spencer Zhou, Valentina Wang, Willie Zhang (Royal Cachet Montessori School)
  • 3rd Place - Evalynn Pang (Royal Cachet Montessori School)
  • 4th Place - Mackenzie Wong (Royal Cachet Montessori School)
  • 5th Place - Isabelle Tang (Trinity Montessori School)

Artwork - Grade 1

  • 1st Place – Derek Sun (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Jaxon Wong (Royal Cachet Montessori School)
  • 3rd Place – Reginald Lu (Trinity Montessori School)
  • 4th Place – Hailey Lau (Royal Cachet Montessori School)
  • 5th Place – Alexander Cheifot (Royal Cachet Montessori School)

Artwork - Grade 2

  • 1st Place - Marcus Huang (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Sally Li (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd place – Channing Cong (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – Sofia Lee (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Anna Hui (Trinity Montessori School)

Artwork - Grade 3

  • 1st Place – Maggie Wu (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Caylie Fung (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd Place – Shawn Li (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – Dailen Mack (St. Joseph Catholic Elementary School)
  • 5th Place – Alexandra Ispas (Little Rouge Public School)

Artwork - Grade 4

  • 1st Place – Bernice Lo (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Roslyn Zhu (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd Place – Emily Yang (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – Shannon Leeshanok-Chan (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Jayden Chana (Trinity Montessori School)

Artwork - Grade 5

  • 1st Place – Eunice Sun (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Elvinia Yip (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd Place – Catherine Luo (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – Angela Chen (Beware of Wet Paint Art School)
  • 5th Place – Elyn Qiu (Beware of Wet Paint Art School)
  • 5th Place – Natalie Leung (Beware of Wet Paint Art School)

Artwork – Grade 6

  • 1st Place – Cadence Tam (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Linda Li (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd Place – Chloe Chen (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – Marcia Wong (Beware of Wet Paint Art School)
  • 5th Place – Malin Daunt (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Jayden Tam (Beware of Wet Paint Art School)

Artwork – Grade 7

  • 1st Place – Carmel Joy Acuzar (Blessed Scalabrini Catholic School)
  • 2nd Place – Terry Li (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd Place – Yza Louise Palaganas (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – May Sun (Beware of Wet Paint Art School)
  • 5th Place – Reina Zhu (Beware of Wet Paint Art School)

Artwork – Grade 8

  • 1st Place – Athena Wong (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Michelle Li (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd Place – Matthew Siu (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – Sophia Zhang (Creative Genius Academy)
  • 4th Place – Vidonia Zhu (Beware of Wet Paint Art School)
  • 5th Place – Lorrien Huang, Emily Huang (EVS – Education Virtual School)

Artwork – Grades 9 to 12

  • 1st Place – Shivani Dave (Bur Oak Secondary School)
  • 1st Place – Natalie Trach (Beware of Wet Paint Art School)
  • 2nd Place – Sue Wang (Beware of Wet Paint Art School)
  • 3rd Place – Kealin Taylor-Martin (Milliken Mills High School)
  • 3rd Place – Livia Yuet (Beware of Wet Paint Art School)
  • 4th Place – Karena Alrabai (Beware of Wet Paint Art School)
  • 5th Place – Olivia Ho (Beware of Wet Paint Art School)

Writing – Kindergarten

  • 1st Place – Mackenzie Wong (Royal Cachet Montessori School)
  • 2nd Place – Marissa Alhaddad (Royal Cachet Montessori School)
  • 2nd Place – Rylie Wong-Edwards (Royal Cachet Montessori School)
  • 3rd Place – Nicholas Wong (Markham Montessori School)
  • 4th Place – Nicholas Wong (Markham Montessori School)
  • 5th Place – Alissa Lee (Royal Cachet Montessori School)
  • 5th Place – Eric Shen (Royal Cachet Montessori School)

Writing – Grade 1

  • 1st Place - Chelsea Lam (Trinity Montessori School)
  • 2nd Place – William Leung (Trinity Montessori School)
  • 3rd Place – Alegria Lam (Trinity Montessori School)
  • 3rd Place – Reginald Lu (Trinity Montessori School)
  • 4th Place – Annika Ng (Trinity Montessori School)
  • 4th Place – Chester Wang (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Isaac Wai (Trinity Montessori School)

Writing – Grade 2

  • 1st Place – Anna Hui (Trinity Montessori School)
  • 2nd Place – Madelyn Lau (Trinity Montessori School)
  • 3rd Place – Sofia Lee (Trinity Montessori School)
  • 4th Place – Cassidy Lo (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Bethany Chou (Trinity Montessori School)

Writing – Grade 3

  • 1st Place – Ella Assiah (Wesley Christian Academy)
  • 2nd Place – Dailen Mack (St. Joseph Catholic Elementary School)
  • 3rd Place – Joshua Chee Yi-Ming Mitran (Roy H. Crosby Public School)
  • 4th Place – Karina Tsang (Roy H. Crosby Public School)
  • 5th Place – Zia Khoja (Roy H. Crosby Public School)

Writing – Grade 4

  • 1st Place – Evan Lam (Ashton Meadows Public School)
  • 2nd Place – Desi Bravos (Roy H. Crosby Public School)
  • 3rd Place – Jason Cheng (Roy H. Crosby Public School)
  • 4th Place – Sierra Zha (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Enoch Cheng (Roy H. Crosby Public School)

Writing – Grade 5

  • 1st Place – Carden Leong (Trinity Montessori School)
  • 2nd Place – Kaaviya Sabthakaran (EVS2)
  • 3rd Place – Riya Rameshwar (Black Walnut Public School)
  • 4th Place – Valerie Fan (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Hayden Chan (Trinity Montessori School)

Writing – Grade 6

  • 1st Place – Malini Ayyappan (Black Walnut Public School)
  • 2nd Place – Anaya Mack (St. Joseph Catholic Elementary School)
  • 3rd Place – Anaya Mack (St. Joseph Catholic Elementary School)
  • 4th Place – Hayley Tse (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Victor Zhu (Trinity Montessori School)

Writing – Grades 7 to 12

  • 1st Place – Janae Layne (Randall Public School)
  • 2nd Place – Abigail Joseph (Randall Public School)
  • 3rd Place – Briana Vanithasan (Sam Chapman Public School)
  • 3rd Place – Sanarthani Gurunathan (Middlefield Collegiate Institute)
  • 4th Place – Tuhina Suri (Sam Chapman Public School)
  • 5th Place – Kavan Shah (David Suzuki Public School)

Video – All Grades

  • 1st Place - Aaliya Rashid (Aldergrove Public School)
  • 2nd Place – Syed Adam Shah (Donald Cousens Public School)
  • 3rd Place – Hayden Chan, Hayley Tse, Malin Daunt (Trinity Montessori School)
  • 4th Place – Taylor Yip, Kaylee Chen, Victor Zhu (Trinity Montessori School)
  • 5th Place – Aiden Leung, Ronan Leeshanok-Chan, Oliver Au (Trinity Montessori School)

Spoken Word – All Grades

  • 1st Place – Sathujan Balakumar (Middlefield Collegiate Institute)
  • 2nd Place – Kealin Taylor-Martin (Milliken Mills High School)
  • 3rd Place – Nathanael Elleston (Sam Chapman Public School)
  • 3rd Place – Thurka Balakumar (Middlefield Collegiate Institute)
  • 4th Place – Jothy Sivakumaran (Stonebridge Public School)
Complementary Content
${loading}